مقالات سئو

ارزش رتبه الکسا در سئو چیست؟

رتبه الکسا چیست ؟

الکسا یک سیستم رتبه بندی جهانی است که اطلاعات ترافیک وب شما را جمع آوری می کند و لیستی از محبوب ترین وب سایت ها، تحت عنوان رتبه الکسا ارائه می کند هر چقدرمیزان رتبه الکسا شما پایین تر باشد، شما بیشتر محبوب هستید (به عنوان مثال، یک سایت با رتبه ۱ بیشترین بازدید کننده و بالاترین محبوبیت را در اینترنت دارد). تاریخچه الکسا به سال ۱۹۹۶ بر می گردد، اما مدت کوتاهی پس از آن توسط آمازون در سال ۱۹۹۹ خریداری شد.

در ابتدا، الکسا یک نوار ابزار بود که نیاز به نصب در یک مرورگر وب داشت. هنگامی که نوار ابزار نصب شد، الکسا دسترسی به سابقه مرورگر شما را داشت و این داده ها برای جمع آوری لیستی از سایت های بزرگ قاچاق شده در وب استفاده می شود. در حالی که بعضی ادعا می کردند که این همه سیستم رتبه بندی بود، انتقاد از این بود که داده های جمع آوری شده به دلیل این واقعیت است که فقط اطلاعاتی را از کسانی که نوار ابزار را نصب کرده اند، ارزیابی می کد و این یک فرضیه نادرست است.

در پاسخ به این، در سال ۲۰۰۸ الکسا شیوه های جدیدی را اعلام کرد که در آن آنها نه تنها از داده های خود از نوار ابزار خود استفاده می کنند، بلکه هزاران ویجت دیگر، افزونه ها و خدمات را نیز ارائه داد.

در حال حاضر الکسا چگونه سایت ها را رتبه بندی می کند ؟

رتبه بندی در سال ۲۰۱۸٫ در حال حاضر الکسا همگام با الگوریتم های جدید گوگل بر اساس هوش مصنوعی و داده هایی که با استفاده از خزنده های خود به دست می آورد سایت ها را رتبه بندی می کند ، الکسا در حال حاضر مجموعه ای کامل از ابزار بازاریابی دیجیتال را برای اشتراک پرداخت می کند، از جمله؛ حسابرسی SEO، تجزیه و تحلیل، PPC و ابزار کلمات کلیدی، و غیره. این نرم افزار بسیار شبیه (و بدون شک در تلاش برای رقابت با) Google Analytics است.

آیا الکسا چیزی را رتبه بندی می کند که شما هنوز هم باید برای جستجو در جستجوگرها نگران باشید؟ دلایل متعددی وجود دارد که این مفهوم را در ابتدای هزاره نشان می دهد که توانایی رتبه بندی هر وب سایت در وضعیت فعلی بازاریابی دیجیتال کاملا بی اهمیت است.

الکسا رنکینگ

رتبه الکسا چگونه تعیین می شود؟

بر طبق سایت Alexa، سیستم رتبه بندی رایگان آنها براساس ترافیک ارائه شده توسط پانل داده های جهانی است که از افزونه های مرورگر و وب سایت هایی که اسکریپت الکسا را نصب کرده اند، تعیین می کند. در حالی که رتبه های ترافیکی روزانه به روز می شود، رتبه بندی فردی سایت بر اساس دو مورد است:

  • بازدید کنندگان منحصر به فرد روزانه
  • میانگین بازدید صفحه بیش از یک دوره ۳ ماهه

گزارش شده است که الکسا داده هایی از ارائه دهندگان شخص ثالث را به طیف وسیعی از کاربران اینترنت ارائه می دهد. اگر به سایت الکسا بروید می توانید یک رتبه وب سایت (و چند آمار دیگر) را بدون نصب افزونه یا ویجت جستجو کنید. رتبه ها در سطح جهانی و در کشور مشخص می شود.

معیارهای الکسا

با وجودی که الکسا یک راه طولانی به راه انداخته است، اما اکنون مجموعه ای از ابزارهای بازاریابی دیجیتالی را ارائه می دهد، منبع اطلاعات آنها هنوز مبهم است. آنها ادعا می کنند که نمونه ای از میلیون ها کاربر دارند، اما شفاف نیست که کاربران و منابع از آن استفاده کنند. اطلاعاتی که در مورد آنها شفاف است (به عنوان مثال، کاربران منحصر به فرد سایت و میانگین بازدید صفحات) نمایه جامعی از وب سایت را ارائه نمی دهد. سه ماه برای میانگین صفحه نمایش یک دوره نمونه طولانی است، به خصوص در جهان SEO، زمانی که دیگر ابزارهای رایگان به شما اطلاعات لحظه ای می دهد.

همه چیز آسان تر است وقتی که شما محبوب تر شوید

الکسا می گوید رتبه بندی بیش از ۱۰۰،۰۰۰ ممکن است به دلیل داده های محدود، از لحاظ آماری معنی دار نباشد. با این حال نزدیک به # ۱ سایت، رتبه بندی قابل اعتماد تر است. این همه خوب و خوب برای Facebooks و Twitters از جهان است، اما بیش از ۱٫۸ میلیارد وب سایت ثبت شده وجود دارد، و این تعداد به طور نمادین در روزانه افزایش می یابد. با این مقدار اشباع، احتمالا اگر شما در زمینه جستجوگرها برای وب سایت مشغول به کار هستید، این یکی از ۱۰۰،۰۰۰ دامنه بازدید کننده نیست.

اگر به طور متوسط کاربران اینترنت از امروز خواسته شده اند که اگر پسوند Alexa را نصب کرده اند (به غیر از اینکه به طور خودکار در مورد الکسا، محصول کنترل صدا صحبت می کنند)، به احتمال زیاد اینطور نیست. چه کسی پسوند های الکسا را نصب می کند و یا اسکریپت را به سایت خود اضافه می کند؟ مدیران وب، متخصصان خدمات جستجوگرها و بازاریابان. از آنجایی که کاربران فعال الکسا بزرگترین منابع برای تدوین پانل ترافیک جهانی هستند، بسیاری از متخصصان دیجیتال دریافتند که رتبه بندی به سمت مخاطبان SEO / Webmaster آسیب پذیر است. به همین دلیل رتبه بندی سایت هایی که توسط آن ها در صنعت بازاریابی دیجیتال کنترل می شود، غلط بالاتر از دیگران است.

معیارهای الکسا

با عرض پوزش، الکسا برنامه ایی برای زیر دامنه ها ندارد

اگر می خواهید تست کنید که چگونه دامنه های خود را در برابر دامنه اصلی یا سایت های رقیب هزینه می کند، شما از شانس نیستید. الکسا به طور جداگانه ساب دامنه ها را رتبه بندی نمی کند، فقط دامنه هاست. یکی دیگر از ضعف های رتبه الکسا در نظر گرفتن جستجوگرها.

 

پایه و اساس رتبه بندی الکسا به طور کلی ترافیک وب است. بنابراین، اگر ترافیک وب بیش از یک دوره ۳ ماهه افزایش یابد، رتبه الکسا کاهش خواهد یافت. در حالی که افزایش ترافیک همیشه مثبت است، نمایش دقیق یا قوی عملکرد وب سایت شما به طور کلی نیست. بسته به اهداف مشخص استراتژی SEO، بسیاری از KPI های دیگر نیز می توانند موفقیت را تعریف کنند. رتبه الکسا می تواند به عنوان یک ابزار برای حسابرسی جستجوگرها، به ویژه در مقایسه با رقبا، عمل کند، اما بسیاری از متخصصان بازاریابی دیجیتال موافقند که رتبه الکسا در مقایسه با کل SEO بهینه سازی و عملکرد مطلوب نیست.

مهران آقابابایی

مشاور و مدرس راه اندازی و توسعه کسب و کارهای اینترنتی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن