مقالات سئو
موضوعات داغ

خطای soft 404 چیست و در مورد آن چه باید کرد؟

خطای Soft 404 چیست ؟

خطای ۴۰۴ “نرم” چیست؟ چرا آنها اتفاق می افتند و در مورد این نوع خطا چه کاری می توانید انجام دهید؟ بخوانید تا متوجه شوید!

یکی از راه های مطمئن برای کمک به مشتریان برای به دست آوردن ترافیک بیشتر SEO ، هدایت آدرس های اینترنتی ارزشمند است که در ۴۰۴ به موارد معادل منتهی می شود. این URL ها به طور کلی هنوز هم از ترافیک برخوردار می شوند ، و ممکن است لینک های خارجی ارزشنمدی داشته باشند.
یکی از رویکردهای تنبل و ناکارآمد در نقشه ۴۰۴ آدرس اینترنتی هدایت مجدد همه آنها به صفحه اصلی یا صفحات نا مرتبط است.

خطای Soft 404 چیست؟

یک خطای نرم ۴۰۴ یک خطای گیج کننده است ، بنابراین اجازه دهید آنرا اصلاح کنیم. در ابتدا ، خواهیم دید که ۴۰۴ معمولی چیست:

خطای ۴۰۴ هنگامی رخ می دهد که یک صفحه در دسترس نباشد و سرور کد وضعیت صحیح HTTP – یک شماره ۴۰۴ یافت نشد – را به مرورگر ارسال کند و صفحه دیگری را پیدا نکند.
یک خطای نرم ۴۰۴ هنگامی رخ می دهد که سرور وضعیت ۲۰۰ OK را برای صفحه درخواستی ارسال کند ، اما گوگل فکر می کند که صفحه باید ۴۰۴ را برگرداند. اگر محتوای صفحه به نظر خطا ، یا در صورت عدم وجود محتوا ، ممکن است این کار را انجام دهد.

چرا خطای ۴۰۴ مهم است؟

پاسخ به درخواست یک URL ، به جای ۴۰۴/۴۱۰ (یافت نشد) یا ۳۰۱ (ریدایرکت) ، یک روش بد است. یک کد موفقیت-پاسخ به درخواست URL به موتورهای جستجو می گوید که یک صفحه واقعی در آن URL وجود دارد. در نتیجه ، این صفحه ممکن است در نتایج جستجو قرار بگیرد ، و موتورهای جستجو به جای گذراندن وقت در خزیدن صفحات واقعی ، سعی در خزیدن آن URL غیر موجود می کنند.

باید چکار کنم؟

اگر صفحه شما دیگر موجود نیست و جایگزینی مشخص ندارد ، باید کد پاسخ ۴۰۴ (یافت نشد) یا ۴۱۰ (Gone) را برگرداند. در هر دو کد ، به مرورگر و موتورهای جستجو به وضوح گفته می شود که صفحه وجود ندارد. همچنین می توانید در صورت لزوم صفحه ۴۰۴ سفارشی را به کاربر نمایش دهید: به عنوان مثال ، صفحه ای شامل لیستی از محبوب ترین صفحات خود ، یا لینک به صفحه اصلی خود.

اگر صفحه فرود شما جایگزین با صفحه دیگر شده، نیاز به ریدایرکت ۳۰۱ (تغییر مسیر دائمی) را برای بازگشت دارید.
اگر فکر می کنید که صفحه شما به صورت ناقص به عنوان ۴۰۴ پرچم گذاری شده است ، از ابزار بازرسی URL برای بررسی محتوای ارائه شده و کد HTTP برگشت یافته استفاده کنید. اگر صفحه ارائه شده خالی باشد یا تقریباً خالی باشد ، می تواند این باشد که صفحه شما به بسیاری از منابع که بارگیری نمی شود (تصاویر ، اسکریپت ها و سایر عناصر غیر متنی) اشاره می کند ، که می تواند به عنوان یک ۴۰۴ نرم تعبیر شود. بارگیری نشدن می تواند شامل منابع مسدود شده باشد (توسط robots.txt مسدود شده) ، داشتن منابع خیلی زیاد در یک صفحه یا بارگذاری کند / منابع بسیار بزرگ. ابزار بازرسی URL باید لیست کند که منابع قابل بارگیری نیستند ، و همچنین صفحه زنده ارائه شده را به شما نشان می دهد.

آیا خطای نرم ۴۰۴ می تواند به سئو آسیب برساند؟

بله ، چون موتورهای جستجو از لینک های مرده متنفر هستند. آنها اغلب نشانه ای از نگهداری بد و عدم احترام به تجربه کاربر هستند. در مورد خطاهای ۴۰۴ نرم ، این موارد می تواند برای موتورهای جستجو گیج کننده باشد زیرا نتیجه مورد انتظار با نتیجه واقعی برای کاربر متفاوت است.

داشتن صفحات نادرست ، خالی یا دارای محتوای ضعیف بر رفتار خزنده تاثیر منفی می گذارد. وجود خطاهای زیادی در سایت شما ممکن است بر بازده خزیدن شما اثر منفی داشته باشد.

چگونه می توانم خطاهای ۴۰۴ نرم پیدا کنم؟

Google Search Console

شما می توانید تمام خطاهای نرم ۴۰۴ موجود در سایت خود را در گزارش Google Search Console پیدا کنید. در اینجا ، می توانید بر روی خطای علامت زده شده کلیک کنید.
چگونه این خطاها را برطرف کنیم
نحوه رفع خطاهای ۴۰۴ نرم به صفحه و کارهایی که می خواهید آن صفحه انجام دهید بستگی دارد. حداقل کاری که باید انجام دهید این است که مطمئن شوید که صفحه با خطا همیشه کد وضعیت صحیح را ارسال می کند. در اینجا چند گزینه وجود دارد:

اگر صفحه ای وجود ندارد به آن ۴۰۴ (یافت نشد) یا ۴۱۰ (محتوای حذف شده) بدهید و حتماً یک صفحه ۴۰۴ عالی داشته باشید. به خاطر داشته باشید که داشتن بار ۴۰۴ در سایت شما نیز بد عمل است.
اگر یک صفحه در دسترس است ، اما هنوز ۴۰۴ نرم می شود ، گوگل محتوای این صفحه ضعیف تصور می کند و شما باید آن صفحه را اصلاح کنید. برخی از مطالب مرتبط را به آنها نشان دهید تا به موتورهای جستجو نشان دهد که این صفحه دارای ارزش است.
آیا صفحه به یک مکان جدید منتقل شده است؟ با یک تغییر مسیر ۳۰۱ آن را تغییر مسیر دهید.

گزارش وب مستر

Google Analytics

شما به طور پیش فرض گزارش صفحات ۴۰۴ را Google Analytics پیدا نمی کنید. با این حال ، شما می توانید آنها را از چند طریق پیگیری کنید.

شما می توانید یک گزارش سفارشی ایجاد کنید و صفحه هایی را که دارای عنوان صفحه است ذکر کنید خطای ۴۰۴ – صفحه یافت نشد.

گزارش گوگل آنالیتیکس

راه دیگر برای یافتن صفحات ۴۰۴ در Google Analytics ، ایجاد گروه بندی های محتوای سفارشی و اختصاص ۴۰۴ صفحه به یک گروه محتوا است.

گزارش گوگل آنالیتیکس 404
برای تأیید اینکه URL شما واقعاً کد صحیح را برمی گرداند از ابزار بازرسی URL استفاده کنید.
رویکرد صحیح این است که در صورت وجود چنین صفحه ای ، هر یک را به صورت جداگانه در یک صفحه معادل قرار دهید.

با این وجود ، در صورت نیاز به انجام ریدایرکت دستی ، این فرایند می تواند بسیار خسته کننده ، وقت گیر و گران باشد.

در اکثر اوقات ، شما باید به موتور جستجوی پیش فرض داخلی سایت اعتماد کنید ، که هیچ خوب نیست.

ما دو لیست از URL برای نقشه برداری جمع خواهیم کرد: یکی با URL های ۴۰۴ و دیگری با URL های متعارف وب سایت.
ما URL ها را به عبارات تبدیل می کنیم تا آنها را برای فرآیند تطبیق عصبی آماده کنیم.
ما از یک رویکرد رمزگذارنده مجازات جهانی استفاده می کنیم که شبکه های عصبی را اهرم می کند.
من برخی از مفاهیم پیشرفته را که این امکان را فراهم می کند توضیح خواهم داد.
من همچنین می خواهم برای کسب اطلاعات بیشتر پروژه ها و منابع جامعه را به اشتراک بگذارم.

دانلود مجموعه URL سایت

روش های بسیاری برای دریافت ۴۰۴ URL وجود دارد. می توانید یک وب سایت خزیدن اجرا کنید ، ۴۰۴ را از کنسول های جستجوی Google یا Bing و غیره دانلود کنید.

گوگل سایت :

یکی از ابزارهای مورد علاقه من برای دریافت آدرس ۴۰۴ ، ابزار Ahrefs Broken Backlinks است زیرا ۴۰۴ را به صفحات با لینک های خارجی فیلتر می کند.
در مرحله بعدی ، شما نیاز به مجموعه ای از کلیه آدرس های اینترنتی معتبر وب سایت ، ترجیحا URL های کانونی دارید.

مهران آقابابایی

مشاور و مدرس راه اندازی و توسعه کسب و کارهای اینترنتی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن