بازاریابی محتوا

5 عادت ساده برای نویسنده بهتر شدن

محتوا نویسی را شروع کنیم ؟

محتوا گذاری مانند یک هنر است هنری که نمی توان آن را جعل کرد. در واقع نوشتن یک نوع استعداد است نمی توان آن را کپی کرد پس هر کسی باید سبک خود را داشته باشد. از طرفی در دنیای دیجیتال کیفیت اتفاقی نیست!
در بین وبلاگ نویسان و محتواگذاران کم تجربه تر یک نکته حائز اهمیت وجود دارد. اینکه نوشتن در یک موعد مقرر یا نوشتن در مورد موضوعی که قبلا در ارتباط با ان محتوایی منتشر نشده به طور فزاینده ای دشوار به نظر می رسد. تمامی این کارها مثل نوشتن یک نامه است عادت های خاصی وجود دارند که به عنوان نویسندگان می توانیم پرورش دهیم تا با الهام، تمرکز و دقت نظر به نتیجه مطلوبی دست یابیم.

مثل یک نویسنده بخوان

چند نکته وجود دارد که در جهت رشد نویسندگی موثر هستند. خواندن متون یکی از این فاکتورها است. به عنوان مثال دنبال کردن منابع خبری آنلاین یا گفته های متخصصینی در حوزه های مورد علاقه تان و…
برای شروع می توانید این کار را به عنوان یک سرگرمی دنبال کنید، به طور مرتب مطالعه داشته و با نوشتن روزمرگی ها مهارت خود را تقویت کنید.
خواندن طیف وسیعی از متون می تواند موثر واقع شود. مطالعه محتوای خلاقانه، متون کلاسیک، متون ادبی و چنین مواردی ذهن شما را تحت تاثیر قرار می دهد به این صورت با سبک های مختلف نوشتار آشنا می شوید و از آن ها الهام می گیرید.

بنویسید، ساختار خود را بسازید (به سبک خود بنویسید)

داشتن یک سبک یا قالب کلی بری نوشتن محتوا بسیار مفید است. به این طریق دقیقا می دانید که از کجا شروع به نوشتن کنید و چطور آن را بسط دهید. حتی باعث می شود که سبک خود را داشته و به آن عادت کنید.
برای ساختن قالب یا ساختار:
می توانید متون قبلی خود را بررسی و بر اساس آن یک ساختار ایجاد کنید تا در دفعات بعد مطابق با این ساختار نسبت به تولید محتوا اقدام نمایید. من شخصا روش APP را موثرتر می دانم که مخفف:
• Agree
• Promise
• Preview

چجوری نویسنده شویم

یعنی بنویس جلوتر برو و پیش نمایش را ببین.
هر زمان که حس می کنم در نوشتن موضوعی گیر کرده ام و یا نتوانم راه خوبی برای شروع بیابم از این تکنیک کمک می گیرم و به سبک خودم می نویسم.

تمرین طوفان فکری خلاقیت

هنگام نوشتن می توان فکر کرد، الهام گرفت و درباره موضوع نوشت. گذر ساعت، گوش دادن به موزیک، وب گردی، مطاله استیکی نوت های رایگان اینترنتی، دیدن متون خلاقانه کوتاه و…طوفان فکری به پا می کند و می توان از آن ها الهام گرفت. به این صورت تصویر واضح و شفاف تری از آن چه قصد دارم بنویسم به ذهنم خطور می کند.
میزان خلاقیت در زمان طوفان فکری، تحت تاثیر محدودیت های روز کاری یا زمان برنامه ریزی شده است . با تمرین های گاه به گاه و آرامش بخش، می توانید ذهن خود را بازتر کنید و از زوایای مختلف به موضوعات بنگرید.

تمرکز بر محتوای عملی

اطلاع رسانی از طریق محتوا تکنیک خوبی است اما زمانی می تواند کاربردی باشد که متن ما کاملا شفاف و واضح بتواند مفهوم را به کاربر منتقل کند. موفق ترین محتواها حاوی لیست، بالتینگ، راهنما، طریقه تماس و… هستند.

به جای ارائه یک موضوع خاص یا خلاصه، سعی کنید تمام ابعاد موضوع را بسجنید و هر بخش را کاملا شفاف ارائه دهید. از خودتان بپرسید که:• چگونه می توانید موضوع را به یک مبتدی ارائه دهید؟
• خواننده ممکن است با چه چالش های خاصی مواجه شود؟

با سایر نویسندگان و کارهای آنها ارتباط برقرار کنید

رکود و درجا زدن از سرعت پیشرفت شما می کاهد. به جز بهبود سطح کیفی محتوای خود سعی کنید با محتوای سایر نویسندگان نیز ارتباط برقرار کنید. یک نویسنده موفق باید در جوامع مختلف اینترنتی حضور فعالانه ای داشته باشد.
سعی کنید موضوعات جذاب و منابع خبری را به اشتراک بگذارید تا نویسندگان زیر آن پست جمع شوند سپس بررسی کنید که چه نوع راهنمایی و مشاوره ای برای بهتر شدن به شما ارائه می شود. کم کم به مرحله ای می رسید که سایرین محتوای شما را به اشتراک می گذارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *